Pytel blech nebo koalice?

15. duben 2011 | 23.02 |

     Před lety mi jeden dobrý známý, o kterém se uvažovalo jako o možném kandidátovi na funkci předsedy, minimálně místopředsedy parlamentní komory řekl. Jsem sice  ochoten přijat kandidaturu na předsedu, ale místopředsedu dělat nebudu. Nejde mi o funkční plat, raději zůstanu ve výboru a budu s nižším platem pracovat na odborné úrovni, ale nemám zájem být ve funkci mající podobný význam jako trubci v úle. Bylo to poučné stanovisko díky němuž si mohu dnes klást otázku, zda bude předseda VV ochoten hrát ve funkci místopředsedy vlády bez konkrétního ministerstva roli trubce, nebo se dokáže vzepřít a divadelní funkci, kterou mu ODS nabízí odmítne. Tím dřív, že se sice zatím stále hovoří o zájmu koaličních stran pokračovat ve stejném koaličním složení, ale někteří straničtí funkcionáři už mají v plánu vyřadit VV a nově  zařadit do koaliční sestavy ČSSD. To, aby se začala strachovat i TOP 09, kterou by nově založená velká koalice nemusela potřebovat. Nelze ani vyloučit, že tisková konference předsedy klubu ODS Tluchoře, na které obvinil předsedu VV a ministra vnitra Johna ze zneužití funkce a policejního sledování členů PS parlamentní stráží, byla ve skutečnosti prvním koaličně demontážním krokem nebo alespoň zkušebním balonkem jakým směrem tuto demontáž orientovat. Ukáže-li se předseda ČSSD Sobotka jako chlap a dodrží slovo, že jeho strana upřednostňuje vyslovení nedůvěry vládě a vyvolání nových voleb, byl by tento krok p. Tluchoře stejně účinný jako kamuflážní hrátky jeho někdejšího stranického kolegy Tlustého ve vaně s teplou vodou. O nervozitě ve vládní koalici a stranách, které ji tvoří, svědčí i skutečnost, že předseda vlády Nečas dnes zapomněl na roli uhlazeného slušňáka a domníval se, že policista, který zaslal Johnovi e-mail o časté spolupráci dvojice Tluchoř - Kočí není nic jiného než iniciativní blb. Moje chmurné představy o vnitrokoaličních vztazích tím rozhodně nedokázal odstranit.

     Nemohu v tuto chvíli zapomenout ani na osobu, která se zuby nehty drala z vlastní iniciativy, a možná i touhy přehnaně zvýšit svoji politickou cenu, do popředí koaličních i vnitrostranických sporů. Řeč je o Kristyně Kočí a její souboji s donedávna vlastní stranou, která ji přes fakt, že šéfovala poslaneckému klubu zbavila nejen této funkce, ale i členství ve straně. Vynechat nemohu ani z internetu, televize a tištěných masmedií obecně známý záznam rozhovoru této mladé vysokoškolačky, která se úrovní slovního projevu úspěšně pokusila překonat pravděpodobnou mluvu čeledínů od koní z období 18, století nebo bafuňářů z doby poměrně nedávné korupce  ve fotbalovém hnutí. Tento vnějškový a nikoliv radostný jev mající místo v současném českém zákonodárném sboru ponechme  nyní stranou. Zamysleme se nad tím, zda je pravdou 9 měsíců připravovaný podraz na VV pod taktovkou  kontaktů slečny Kočí v ODS nebo je pravdivým v politice v poslední době opakovaný vtip o úmyslné  mystifikaci, ke kterému se K.

Kočí posléze také uchýlila. Ať tak či onak současná situace v české politice, vládní koalici především, je smutným úkazem našeho politického nebe a dává velmi špatné vysvědčení nejen politikům před občany této země, ale i celé republice před tváří EU, ne-li světa. Připomeneme-li si, že lepší to z velké části nebylo už delší dobu, tak se musíme mít na pozoru. Především před vlastní předvolební zaslepeností a nekritickým obdivem k některým politickým stranám a jejich mocným. Také před neochotou k využití voličského práva nejen k účasti ve volbách, ale i k pokusu konečně zvolit v této zemi sněmovnu, ze které může vyjít vláda, která bude považovat za svůj cíl opravdový prospěch pro všechny a nalezne pro tuto snahu dostatečnou, pokud možno výraznou, většinu v obou komorách českého parlamentu. Nezapomeňme ani na to, že zklamat nás docela často dokázali politici z celé pravolevé politické scény a udělejme maximum pro to, abychom konečně jako voliči názorově dospěli. Pro tento cíl je vcelku lhostejné, půjdeme-li k volbám v roce 2014 nebo ještě letos.          

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře