To jsou mi věci

23. říjen 2010 | 11.50 |

     Opět je zde volební víkend, který definitivně rozhodne kdo ve 27 senátních obvodech zůstane nebo nově přijde do funkce zákonodárce horní komory. Doufám, že voliči neprojeví tolik úsměvné nerozhodnosti jako premiér vlády, který napřed podpořil "nezávislou" kandidátku Janáčkovou, u které raději nepřiznal úzkou vazbu na senátorský klub jeho strany, aby se této podpory následně zřekl a poté ji opět vyslovil. Bude-li politika takto kolísat i v důležitějších věcech, potom žádná sláva.  Politika ovšem přinesla v mezihlasovacím týdnu i jiné, ne vždy zcela pochopitelné události. Nezávislý soud odsoudí žháře z Vítkova na 20-22 let vězení za organizovaný útok na rodinu jiné rasy s následkem těžkého a trvalého ublížení na zdraví dvouletého dítěte a prezident republiky cítí potřebu s rozsudkem polemizovat. Mohl si tento, v předstihu provedený pokus ovlivnit odvolací soud, ušetřit. Bylo by to dobře pro důstojnost jeho úřadu i pro důstojnost soudu jako instituce spravedlnosti. Na druhé straně vzniká ovšem otázka co pro důstojnost své instituce učinili u soudu, který propustil na svobodu podezřelého z únosu devítiletého dítěte, aniž včas na tuto skutečnost upozornil policii, která tak nestačila zajistit sledování podezřelého. Jak potom polemizovat s těmi, kteří nazývají tuto zemi slovem Absurdistán nebo těmi, kteří jsou jednoznačně přesvědčeni, že tato země je po zásluze domovinou Josefa Švejka a celé řady od něj odvozených "švejkovin"?

     Současná pravicová politika nám dala signál o svých vnitřních poměrech. Její zakladatel a dnes prezident ví, že ODS v nynějších volbách doplatila na Topolánkovo vedení a prorůstání lobbistických struktur do této strany. Mnoholetý nástupce V. Klause v předsednické funkci a někdejší premiér Topolánek zase ví, že pokud je nyní někdo v Česku symbolem prorůstání byznysu a politiky je to právě Klaus a podnikatelská klika z dob divoké privatizace. Z logiky věci plyne, že alespoň jeden z těchto rádoby neomylných se plete, nebo mají oba pravdu pouze z části. To v žádném případě nevysvětluje, proč Topolánek při znalosti kdo zodpovídá za prorůstání byznysu a politiky a tím za vznik a pěstování neutěšených poměrů v české nečestné politice, tak vehementně prosazoval V. Klause v letech 2003 a 2008 do funkce prezidenta. Zaslouží-li si dle ODS tato země v čele člověka charakteristiky pronesené M. Topolánkem, je otázkou, zda není čas odblokovat Topolánkovu stranu od politického vlivu v této zemi a zaměřit se na jiné, pokud možno důvěryhodnější, pravicové politické subjekty. Sympatičtější než skutečnosti propírané v tomto týdnu na adresu ODS je přístup její pravicové sestry TOP 09 ve věci iniciativy ministra kultury. Ten chce zveřejnit výsledky auditu hospodaření Nár. techn. muzea kde penězovody prý vedou k bývalým lidovcům, dnes členům TOP 09. To ovšem neznamená, že se nemůžeme dočkat dnes netušených vysvětlení tohoto, alespoň zdánlivě sympatického kroku.

     Zdá se, že spokojenost s touto zemí by bylo možno, díky obecné neinformovanosti, cítit leda v období kdy objev rádia, ne-li knihtisku, byl teprve netušenou budoucností a o televizním přenosu nebylo ani ponětí ještě dlouhá staletí. Jen se nemohu smířit s tím, že nemálo politiků se chová tak jako by občané nejrůznějších kvalifikací, znalostí, povolání nebo zájmů dosud neobjevili takové informační zdroje jako ty již zmíněné, nebo kouzlo internetové informovanosti o čemkoliv.

      

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře