Čest je nedostatkovým zbožím

28. září 2010 | 17.57 |

     Tak se nám rozběhla policejní vyšetřování korupčníků na radnicích v Kolíně a Znojmě. Nemáme bohužel záruku, že na světlo vyplavou také všechny další případy nečestného jednání funkcionářů žijících v bludu, že zvolení nebo jmenování do vysokých radničních nebo celostátních funkcí je startovním výstřelem k plenění veřejných prostředků ve prospěch jich samotných. Udivující je skutečnost, že starosta, který by měl dbát na čistotu úřadu, kterého je ze zákona vedoucím, dva měsíce schovává usvědčující nahrávku na svého zástupce a zveřejni ji pouze před spolustraníky z ODS a ještě si myslí, že se má trestný čin spáchaný místostarostou stát stranickým tajemstvím. Odhlédnu-li od neporovnatelných stranických úrovní tak mám dojem, že se neděje nic neobvyklého. Tatáž strana měla před 13 lety potíže s falešnými sponzory, od svého nedávného předsedy Topolánka se musela ústy současné místopředsedkyně Němcové odvrátit protože se svou ženou, bývalou místopředsedkyní PS, pobírají, v rozporu s pravicovým přístupem, rodičovský příspěvek i když se Topolánek netají tím, že dnes vydělává víc než ve funkci premiéra. Kolik je asi v této zemi jedinců (četa, rota, prapor, pluk?) co v době výkonu společenské funkce oplývají pravicovou rétorikou, aby se po skončení období funkční hojnosti obratem změnili ve svém soukromém jednání v něco zcela opačného?

     Otazník visí i nad tím jak v takové situaci důvěryhodně obhajovat vládou schválené škrty ve mzdové oblasti, snížení sociálních dávek na péči nebo omezení porodného. Kolik asi za posledních 18 let rozkradli veřejní funkcionáři všech stupňů formou podobných úplatků o jakých v poslední době slyšíme ve spojitosti s mnisterstvem obrany, nebo ve zrovna probíhajících kauzách dvou českých měst ? I když možná nejsou v průkazné formě k dispozici další podezřelé skutečnosti, lze jen těžko věřit tomu, že víme o všech výjimkách potvrzujících pravidlo, že jinak jsme národem "čestných" funkcionářů. Stačí si připomenout pět na stole v českých nebo třeba podezřelé losování na jedné české radnici. Jednou z dalších složek téže kapitoly mohou na př. být osobní vazby zvýhodňující nad objektivně  přijatelnou úroveň rozdělování prostředků z dotačních titulů nebo t.zv. porcování medvěda ve prospěch "našich" starostů nebo regionů.

     Patrně se nikdy nedovíme o kolik tato země přišla díky podvodům některých z těch, pro které jsou pracovním oblečením dobře padnoucí oblek a kravata. Při troše oprávněného studu za ostudné prostředí, ve kterém se chtě nechtě musí pohybovat, mohli ti ostatní už dávno dojít na to, že šetřit by měli začít u sebe. Nikoliv směšným snížením státního příspěvku za parlamentní mandát politickým stranám o 5, ale o 50% a návratem základních platů členů parlamentu na úroveň prvního pololetí roku 2004. Jakékoliv výmluvy, kterých už v této oblasti vyslovili bezpočet, jsou jenom prázdná slova, slova, slova. To vše přes fakt, že žádné snížení, ani vynulování platů zákonodárců celostátní rozpočtový problém samo o sobě nevyřeší. Chybí především osobní příklad těch, kterých se to týká a  z nichž mnozí mají patrně pocit, že jsou předurčeni být nejen zvolenými mocnými, ale ze své vlastní vůle i bohorovnými. To nešlechtí ani je samotné, ani subjekty, které je zařazením na kandidátku na tohoto splašeného koně vysadili.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře