Dnes var, před 60 lety cynický chlad

17. červen 2010 | 12.13 |

     V nejsilnější z potenciálních vládních stran nastává pohyb. Na kongresu, který se pokusí najít nové vedení a možná i nový politický směr, nemá být osobně přítomen končící předseda M. Topolánek. Ten patrně pouze zašle hodnocení činnosti z pozice stranického předsedy, aniž by mu stálo za to je osobně obhájit. Strana se navíc údajně dopředu brání možným Topolánkovým atakům zajištěním dobrého postu mezistátních rozměrů. Jen nevím, je-li to podobnost s ČSSD v případě odeslání bývalého předsedy V. Špidly do Bruselu čistě náhodná, nebo se jedná o infekční onemocnění celé pravolevé politické scény. Ostatně ČSSD má prý zase problém jak vyjít s bývalým předsedou J. Paroubkem, aby se nestala předmětem ataků z jeho strany, jak tomu bylo u ještě bývalejšího předsedy a dnes důchodce M. Zemana.  Nedosti na tom. Již se prý ozývají hlasy volající po rezignaci současného vedení a urychleného uspořádání jednodenního sjezdu. Můžeme jen doufat, že politické strany zůstanou, pokud jimi vůbec kdy byly, subjekty filozofických myšlenek a hledání společenských řešení a nestanou se (pokud již nejsou) organizacemi ekonomické soutěže a budovateli vlastní prosperity a sociálního zázemí svých vlivných členů.

     Proslýchá se, že ve vznikající vládní koalici bují rozpory v názoru na způsob reformy zdravotnictví, především systému a činnosti zdravotních pojišťoven. Z pozice  mých nedostatečných znalostí stavu jednání chybí především informovanost veřejnosti co je strategickým cílem v této důležité oblasti a je-li tato strategie slučitelná s dosažitelnými jednotnými reformními kroky. Ekonomická oblast může být při koaličních jednáních velmi zajímavá. S cílem dosažení naděje na úsporu výdajů  rozpočtu ve výši 7 mld. Kč nebude koalice patrně váhat s retroaktivními opatřeními při snižování st. příspěvku na stavební spoření. Snad bychom mohli překonat tento políček důvěryhodnosti platným, a v souladu se zákonem uzavřeným smlouvám, kdyby nebyla i druhá strana ekonomické mince. Ministr financí Janota navrhl už druhý úsporný balíček kladoucí si za cíl snížení deficitu st. rozpočtu pod předem stanovenou maximální hranici. Balíčku, který měl zajistit snížení deficitu o 68 mld. Kč prý hrozí nedohoda v řadách vznikající koalice a to až ve výši 29 mld. Kč. Co vede stoupence pošlapání principu vyloučení retroaktivity za cenu 7 mld. Kč k možná poněkud furiantské možnosti nedohody na úspoře více než čtyřikrát vyšší budou vědět jen oni sami.

      Za několik dní se dožijeme 60. výročí justiční vraždy JUDr. Milady Horákové a její tří kolegů. Snad si alespoň někteří 27. června vzpomeneme, že zde v té době vládl krutý režim, který v marxleninské stalinistické krvežíznivosti uvrhl do neštěstí a beznaděje bezpočet rodin a příbuzných, přátel nebo známých politických vězňů té doby. Čest památce všech tehdy z politických a politikářských důvodů zavražděných, mučených a bezdůvodně vězněných. Tichou vzpomínku také těm, kteří sice zůstali doma, ale komunistickou zlovůlí, ztrátou nebo vězněním blízkých a vlastním zařazením mezi občany druhé kategorie nevýslovně trpěli.     

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Dnes var, před 60 lety cynický chlad ruda z ostravy 18. 06. 2010 - 22:57
RE(2x): Dnes var, před 60 lety cynický chlad f. kroupa 19. 06. 2010 - 19:31
RE(3x): Dnes var, před 60 lety cynický chlad antiruda 23. 06. 2010 - 18:45
RE(4x): Dnes var, před 60 lety cynický chlad f, kroupa 23. 06. 2010 - 21:26
RE: Dnes var, před 60 lety cynický chlad ruda z ostravy 20. 06. 2010 - 11:08
RE(2x): Dnes var, před 60 lety cynický chlad f. kroupa 20. 06. 2010 - 22:23