Před volbami stále nejasno

8. květen 2010 | 21.50 |

     Svět politiky se s blížícím termínem voleb bohužel nevyjasňuje, spíše naopak. Po odstoupení M. Topolánka z pozice lídra nazval jeho nástupce tento čin státnickým. Sice to tak jako p. Nečas neprožívám, ale prosím. Nikterak mi to však nesouhlasí s dalším Nečasovým prohlášením, že odstoupení Topolánka pro lepší směřování jeho strany nestačí a bude třeba vyměnit ještě další funkcionáře. Že by důvodem odstoupení nebo nuceného odchodu bylo něco jiného než státnickost? Po jednání Nečase u prezidenta jsme se dověděli, že bude třeba odstranit ty co tahají za nitky a bude tak učiněno patrně na sněmu a to demokratickou cestou. Jen, aby nebylo pro záchranu před destrukcí tahačů nitek pozdě a nechtěným produktem tohoto odkladného postupu nebylo, po možné revitalizaci postavení varovaných "kmotrů", posílení těch co mají být odstraněni. Jeden nikdy neví.

     Politickou i voličskou scénu zaujala inzultace místopředsedy ČSSD Sobotky na předvolebním mítinku v Brně. Zbabělý a podlý útok je třeba odsoudit vždycky. Chce se mi říct, že v případě promyšleně připravené podlosti zvlášť. Pana Sobotku neznám, jeho strana mě "nebere", násilí neschvaluji a neomlouvám. Tím dříve když se posléze stává vhodnou municí k útoku na politické protivníky nebo media. V tom v souvislosti se Sobotkovým případem nevyniká pouze jeho stranický šéf Paroubek, ale i někteří z těch jeho politických odpůrců, kteří fyzické napadení odsoudili a současně nezůstali pouze u tohoto odsouzení. Důvěru v politiky to v mých očích neposílí. Ať jde o odsouzení inzultace zprava nebo politické napadání zleva, vždy na mě z těchto aktů vykukuje pach neupřímnosti.

     Velepopulární politik John, který zatím neměl, a před skončením voleb ani nevíme, zda někdy bude mít, možnost dokázat, že si takové označení zaslouží, má problém. Údajně lhal před soudem a i když jde o čin právně promlčený, je imunní pouze před odsouzením ze strany soudu, méně už ze strany voličů. Vůbec ne ze strany politických protivníků, kteří nebudou mít důvod, a hlavně chuť, jej tolerovat. V každém případě lze předpokládat, že mu byla prokázána nevěra a to je v našich končinách patrně dobrý výkon na uznání občana politikem. Vždyť jeho nevěrnými předchůdci mezi politiky nejsou nikdo jiný než držitelé těch nejvyšších ústavních funkcí doby současné nebo pouze nedávno minulé. V plné míře je tento čin pouze soukromou věcí občana Johna, nikoliv tak jednoznačně politika Johna. Před lety jsem slyšel na svatbě projev ženichova otce, který m.j. řekl, že vedle vlastizrady je největším proviněním tohoto druhu zrada na rodině. Minimálně mě to vybízí k úvaze, zda by bylo uvážlivým činem svěřit politickou moc do rukou těch, kteří poráží vlastní odpovědnost vůči svým nejbližším vášní a nemohu vyloučit, že i velikášskou chutí či pachutí této moci. Dokáží být takoví jedinci zodpovědní v politických funkcích vůči nám? Poslední královská rozšáda ve straně aspirující dle průzkumů na druhé místo v blížících se volbách o tom svědčí pouze nedokonale a nepřesvědčivě.       

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Před volbami stále nejasno rudek 10. 05. 2010 - 10:19