I charakter lze prodat či koupit

30. září 2009 | 16.26 |

        Z některých pomalu vyprchává vzrušení z návštěvy Benedikta XVI., v mnohých přetrvává rozhořčení nebo zklamání z proradné úplatnosti politiků, jen málokdo si klade otázku, zda proradnost není také charakteristickou vlastností organizací, jejichž jménem k úplatku svolní jedinci jednali. Sebevíc nás mohou čelní funkcionáři stran přesvědčovat, že se jedná o selhání jedinců, nemohou tím zakrýt proč se nikdo z nich nenamáhá vysvětlit jak je možné, že jejich "neomylné a čisté" strany mají v čelných funkcích morálně ušpiněné jedince. To přes fakt, že někteří jsou ve funkcích tak krátkou dobu, že sklonem ke korupčnímu ušpinění museli pravděpodobně oplývat už před svým zvolením nebo jmenováním. Slabou i když nutnou náplastí je odstoupení provinilých jedinců z funkcí.  

     Co také čekat od politické scény jejíž elita se tituluje tak nelichotivým způsobem, že od ní nelze očekávat schopnost přenést se přes vlastní hulvátství ke klidnému a nám všem prospěšnému jednání. Ještě, že dokázali schválit t. zv. Janotův balíček. K jejich schopnosti neudělat nechutné divadlo ze schvalování samotného  rozpočtu jsem po zkušenostech z minula docela skeptický. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by dokázali hledat a hlavně najít ten jeden pomyslný provaz, za který by mohli v ekonomicky těžké době táhnout společně. Že to jde nám dokazují slova W. Churchilla pronesená v dobách mnohem těžších než je ta dnešní :  "Některá z  pout přátelství mezi členy vlády všech stran se tak snadno nepřetrhnou a budou mít daleko hlubší  vliv než hesla soutěžících straníků. Země bude soudit muže i ženy ze stran nikoli podle stranických poznámek nebo polemik, které pronesli, nýbrž podle toho jak přispějí ke společnému vítězství".

     Je otázkou, zda jsou politici ochotni akceptovat smysl slov z doby válečné a my schopni soudit podle hesla padni komu padni všechny politiky a ty politické subjekty, které reprezentují a v jejichž jménu řídí tento stát. V této oblasti patrně nebude jiné cesty než naplnit ze školy každému z nás známá slova Jana Nerudy : "bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů". Upřímně řečeno, moc se to zatím na politické scéně nedaří.

         

        

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: I charakter lze prodat či koupit alena b. 01. 10. 2009 - 10:51
RE(2x): I charakter lze prodat či koupit františek kroupa 06. 10. 2009 - 10:45