Důchody se stávají tématem

25. duben 2010 | 21.48 |

     Je zajímavé, že poměrně krátce před volbami se dovídáme jen málo skutečně nového. V období, ve kterém jsem se odmlčel, bylo možno pozorovat obviňování mezi ČSSD a zelenými o vykrádání nápadu umístit na bilboardy děti. Aktéři musí být hodně opoždění vždyť děti hrály ve volební kampani úlohu těch co mají přilákat voliče starostlivým politikům už mnohokrát. Ničím novým bohužel není ani nežádoucí způsob obsazování volitelných míst, především těch lídrovských, na kandidátkách. Údajně jde o kšeft ve smyslu něco za něco. Politika holt dávno není kolbištěm cti, ale tvrdého prostředí majícího vzor v nemilosrdných obchodních vztazích. Předseda PS nám dokázal, že politické strany si nedělají s výběrem vhodných kandidátů na čelné ústavní funkce vrásky. Ve své dotační i dlužnické anabázi opovrhl poznatky starých a schopných účetních, kteří razili zásadu, že zdůvodnění všech problémových kroků musí být připraveno předem a ne následně koktat před kontrolními orgány. Všechny tři vzpomínané případy pokládají otázku, zda volit v parlamentu zabydlené strany nebo jedince.  Sám se domnívám, že ani jedny, ani druhé.

     S ohledem na fakt, že už roky propaguji návrat ke způsobu hlasování použitého při komunálních volbách v r. 1990 t.j. možnost výběru kandidátů ze všech kandidátěk a určení pořadí čekání na mandát v rámci jednotlivých kandidátek podle počtu získaných hlasů konkretním kandidátem, podporuji M. Zemana, který s touto metodou přichází ve volebním programu. To neznamená, že pléduji pro volbu jeho strany. Takové rozhodnutí nechávám na každém voliči, sám voličem jeho strany nejsem. Docela mě zaujala metoda úpravy volebních lístků kroužkováním posledních kandidátů na kandidátce. Již asi 10 let tvrdím, že je třeba kroužkováním bránit zvolení těch, kteří jsou v PS nepřetržitě dvě volební období. Je třeba dát jim příležitost znovu poznat život obyčejného občana. Teprve potom se mohou, bude-li o ně ještě zájem, vrátit. Proto je mi v televizi zveřejněná zimmermannovská metoda úpravy kandidátky sympatická.    

     Rozhodnutí Ústavního soudu k výpočtu výše důchodů vyvolává na politické scéně potřebu se s tímto problémem vyrovnat. Budeme patrně svědky různých a často protichůdných názorů. Jistotu máme pouze v tom, že řešení musí začít platit nejpozději v září příštího roku. V televizní debatě odborníků a politiků docházelo k částečnému souznění k některým přístupům. Zajímavým se mi jevil postoj zástupce KDU-ČSL, který se domáhal spravedlnosti (rozuměj spravedlivého zvýhodnění) pro rodiny s dětmi. Zvýhodnění takových rodin bych spíše chápal při stanovení přídavků na děti a tuto spravedlnost bych později vyvažoval ve prospěch těch, kteří děti neměli nebo mít nemohli a nemá se o ně kdo ve stáří postarat nebo je finančně podporovat. Ne každý z nich vydělal v aktivním věku "majlant".    

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře