Volební kampaň a její důsledky

15. duben 2010 | 18.42 |

     Znovu probíhá memoriál se čtyřročním krokem pořádání. Kampaň pro volby do PS PČR. Stejný krok jako pro pořádání čestných sportovních setkání olympijských sportovců, především však naprostý odklon od čistých myšlenek olympijských klání uchovaných od předků, pro které byla ještě čest vlastností bez přívlastků. Dnešní doba nahlížející na čest a slávu přes materiálno zhmotnělé do počtu nul představujících řád bankovního konta se tu i tam v dříve čestném olympijském sportu projeví nečestným užíváním dopinku. V politice, smutném divadle kontrastu slibovaných světlých zítřků a ponuré skutečnosti, do které naplňování těchto zítřků vyústí, se dopink nepoužívá. Často však vítězí ten, kdo dokáže neúnavně podvádět, faulovat či korumpovat. Sledování brífinků stran představujících svůj program nebo naopak reagujících na program konkurence přináší pro toto tvrzení důkazy v množství větším než velkém.
     Pohleďme do malé části politické kuchyně. Před minulými volbami lídr KDU-ČSL Kalousek hřímal, že strana nebude v žádné vládě, která by se jakkoli opírala o podporu komunistů. To mu ovšem nebránilo o takové vládě po volbách vyjednávat. V začátku letošní kampaně nás první místopředsedkyně KDU informovala, že lidé jímž šlo o vlastní prospěch z KDU dávno odešli. Je notoricky známo, že do částečného štěpení působily v rámci KDU-ČSL dvě názorové skupiny označované za Kalouskovce a Svobodovce. Bylo by dobře si uvědomit, že částečný rozštěp se nekonal po linii těchto skupin. Zůstali i někteří z těch co byli více než spřízněni s těmi, kterým šlo o vlastní prospěch. Možná odešli i někteří z těch, ke kterým se taková charakteristika nehodí. Mám-li uvést alespoň jeden příklad tak tvrdím, že Jaroslav Lobkowicz není prospěchář, ale čestný člověk.
     Poté co byl představen volební program TOP 09, zazněla od ostatních parlamentních stran celá řada negativních reakcí, poskrovnu bylo slov o alespoň vzdálené programové slučitelnosti. Názor KDU-ČSL říká, že rodiny s dětmi, důchodce a nezaměstnané by program TOP 09 zruinoval. Předseda strany navíc prohlásil : "Každý kdo nese zodpovědnost za jiné lidi - za děti, rodiče či zaměstnance, musí zákonitě říct ne tomuto programu." Program KDU byl představen jako program pro rodinu. Tu rodinu, kterou by dle názoru členů KDU program TOP 09 zruinoval. Dovolím si doufat, že KDU bude stát po volbách za svým názorem a nepůjde do vlády s těmi, kterým jde o vlastní prospěch, a kteří by dle její názoru zruinovali rodiny a nezaměstnané. Teprve když dokáže stát za svými sliby, které mají větší hodnotu než krátkodobý prospěch, se definitivně odstřihne od povolebního vyjednávání v roce 2006. Kéž se jí to podaří.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře