Málo významné změny

2. duben 2010 | 12.26 |

     Mirek Topolánek prý 12. dubna definitivně opustí současnou vysokou politiku. Těžko říct proč si vybral výročí prvního letu člověka do vesmíru, ale jistá podobnost se nabízí. Gagarin v roce 1961 vyletěl ze země ke hvězdám, on se chystá vyletět z politiky do normálního života. Přejme mu na nové cestě štěstí i když těžko mohu souhlasit s Petrem Nečasem v tvrzení, že se jedná o státnický krok. Okolnosti za jakých předseda ODS končí jsou obecně známé, rozhořčení mnohých členů strany nad tímto funkcionářem a způsobem jeho jednání také. Měl-li bych chápat souvislosti tak, že ODS, ať už je ve skutečnosti konzervativní nebo liberální, s radostí kope do státníka z její vlastních řad, potom dokáži také lépe chápat to co sám Topolánek kdysi nazval Augiášův chlév a co se tajuplně tváří jako česká politika.

     Ostatně o ničem státnickém nevypovídají ani názory čelných představitelů jiných politických stran. Podle Cyrila Svobody jde o signál v ODS o oddělení byznysu a politiky. Zajímalo by mě, zda to bude jako oddělení zrna od plev a byznys bude odhozen na politické smetiště nebo bude pouze zahájen proces specializace, který vyplodí v rámci jedné strany "odborníky" věnující se politickému byznysu a odborníky věnující se opravdové politice. Tam kde budou existovat takové skupiny vedle sebe nelze o opravdové politice mluvit. Ondřej Liška jde dál než Cyril Svoboda a domnívá se, že i nečasovská ODS bude provázána s klientelismem a korupcí. Proč jejich strany zůstaly součástí vládní koalice vedené stranou provázanou s klientelismem a korupcí jsme se bohužel nedověděli. To Jiří Paroubek už dnes ví, že vliv si v nové situaci zachová v ODS především Ivan Langr. Vojtěch Filip soudí, že v nastálé situaci se přiblížila možnost vzniku velké koalice ODS a ČSSD. Uvidíme jak budou socialisté na toto spojení, pokud vůbec vznikne, připraveni a co s nimi udělá údajný setrvalý vliv p. Langra.

     Žádným blýskáním na lepší časy nebylo ani včerejší jednání pánů Paroubka a Nečase u premiéra Fischera, které mělo vyřešit složení vlády po odchodu ministrů nominovaných Stranou zelených. Dohoda se nekoná, obstrukce zahájené ve sněmovně pokračují,  neschopnost a neochota se dohodnout trvají. Soudě podle úrovně brífinku uspořádaného po této schůzce by se dalo s nadsázkou říct, že Petr Nečas měl pravdu a dodat, že v Topolánkovi odešel z politické scény poslední státník. Výsledky jednání charakterizuje dávno vyslovený výrok marnost nad marnost všechno je marnost. Žalostnou úroveň následného brífinku potom dostatečně známý výrok to všechno jsou jen slova, slova, slova. Neočekávám, že po květnových volbách bude na politické scéně, a bohužel ani v této zemi, lépe než dnes. To by se museli objevit ti, kteří kdysi oprávněně říkali nejsme jako oni. Aby se někdejší "ONI" nevrátili a dnešní "ONI" konečně splnili známou výzvu děkujeme odejděte.  

    

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře