Není koalice jako koalice

20. leden 2010 | 19.05 |

Pokud bychom pracovali se současným předvolebním průzkumem jako s výsledkem voleb, stačily by pro vytvoření většinové koalice dva politické subjekty ČSSD a TOP 09, které mají naději na prostou většinu potřebnou pro vyslovení důvěry vládě. Zůstala by možnost zahrnout do koalice KDU-ČSL, která již nebude jazýčkem na váhách, ale pouze hlasovací převahu posilujícím přívažkem. Otázkou zůstává jak by se v rámci jedné koalice dlouhodobě snášelÿ špičky TOP 09 a KDU když v rámci jedné strany jim to moc neklapalo a současnost zatím nesvědčí o dokonalém opadnutí vášní. To, aby se jeden bál jak se takové, v osobní rovině vyhrocené koalici podaří vypracovat, schválit a dodržovat po dobu čtyř let společné vládní prohlášení. Vyžadovalo by to ústupky nejen od nereálných, ale i od ideologicky takovou koalicí nestravitelných předvolebních slibů. A jsme u hlavního povolebního úkolu takové koalice. Dokázat v oprávněných věcech ustoupit, chtít se opravdu dohodnout a dohody posléze celé období společného vládnutí bez vzájemných podrazů dodržovat. Naděje na dohodu je, ale otazníky zůstávají.

Zcela nesourodým uskupením by byla velká koalice ČSSD a ODS mající na druhé straně výhodu dosažení ústavní většiny. Totiž výhodu pro sebe, nejsem si jist, zda také pro nás ostatní. Mohlo by dojít k oživení plánů někdejší opoziční smlouvy na trvalé  rozdělení role pozice a opozice  mezi dva nejsilnější volební subjekty   a odsouzení ostatních k úloze statistů u koaličně opoziční cesty připomínající pořekadlo, že psi štěkají, ale karavana jde dál. Systém dvou stran ve světě existuje. ale ne tak, že společně válcují ty menší a navzájem se podporují v rozhodujících postech ve vládě a parlamentu, nýbrž jako dvojice skutečných a nejen divadelně fraškových kohoutů na jednom smetišti. Myslím, že politická scéna této země zatím nedospěla do stadia kdy bude schopna uvést do života názory prezidenta E. Beneše z doby druhé světové války, že v poválečném státě by měl působit co nejnižší počet politických stran prostých nezdravého stranictví a schopných absorbovat skupiny ideově shodných, ale jinak třeba rozličných pohledů na svět jako na př. věřících a ateistů. 

Pokud nedozrál čas na systém dvou stran, měl by volič dokázat prověřit volitelnost jemu nejbližších subjektů v předvolebních průzkumech a nerezignovat na vlastní názor neúčastí ve volbách. Je-li mu známo (a domnívám se, že je) pořekadlo o lepším vrabci v hrsti než holubu na střeše, potom jistě dokáže vyhodnotit, zda jeho favorit má reálnou šanci na volební úspěch. V záporném případě může podpořit ty z nově se rýsujících možností na oživení důvěry v parlamentní politiku, které mu jsou alespoň trochu přijatelné a  spokojit se s oním vrabcem v hrsti když holub zůstává na střeše. Bude to lepší než jakoukoliv formou podpořit opětovný zisk mocenských pozic pro ty, kteří ho opakovaně v minulosti zklamali.    

      

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Není koalice jako koalice josef dlouhy 21. 01. 2010 - 10:42
RE(2x): Není koalice jako koalice františek kroupa 21. 01. 2010 - 13:49
RE: Není koalice jako koalice josef dlouhy 21. 01. 2010 - 14:43
RE(2x): Není koalice jako koalice františek kroupa 21. 01. 2010 - 15:25
RE: Není koalice jako koalice josef dlouhy 21. 01. 2010 - 15:59