11 let spánku politiků

3. září 2009 | 08.45 |

     Poslanec Melčák vyvolal stížností u Ústavního soudu na neústavnost zákona o zkrácení volebního období PS rozruch a manévry politiků všech parlamentních stran. I když lze možná souhlasit s těmi, kteří mají dojem, že mu jde m.j., ne-li především, o zachování vlastního mandátu, není prvním v řadě těch koho bychom mohli v souvislosti s jeho stížností odsuzovat. Politici se najednou po dlouhých letech neúspěšných pokusů problém řešit v době kdy není akutní patrně shodnou a změní ústavu. Poslankyně Němcová mluví i o tři roky starém návrhu Senátu, který ovšem nebyl schválen, patrně ani v PS projednán. Přednost údajně dostane nový návrh, jehož projednání bude rychlejší.

     Nemohu vyloučit, že prvotní chyba vznikla už v roce 1992 kdy se ústava připravovala. Ostatně jeden z tehdejších politiků kdysi prohlásil, že jej zajímalo především dělení Československa a ústava byla až na některém z dalších míst významové stupnice politických hodnot. Tyto přístupy nemohou dnes napravit kritické hlasy na adresu Ústavního soudu, který nedělá nic jiného než co mu bylo zákonem předepsáno. Hodnotí ústavnost a můžeme si jen přát, aby se v souvislosti s touto činností nevynořil někdo kdo bude, jak se stalo v nedávné minulosti, vidět potřebu upřednostnit politická hlediska - viz informace kolem t.zv. justiční mafie.

     Vzít musíme v potaz i skutečnost, že k účelové shodě politických stran došlo už v roce 1998. Je to důkaz, že politici vědí už 11 let o potřebě řešit problém zkrácení volebního období ústavní cestou. Rovněž vím, že pro některé jednotlivce bylo vážným traumatem, že podlehli "potřebě doby" a hlasovali nikoliv v souladu se svým svědomím, ale pouze v souladu spotřebami politických stran. Ostatně ani dnes nemáme jistotu, že případně schválená změna ústavy nebude dlouhodobě sloužit ve jménu výhodnosti politických stran, nikoliv výhodnosti pro tuto zemi a její občany. Doufejme, že se současně se změnou ústavy neobjeví touhy vyrovnat se nebo dokonce překonat v kadenci změn vlád a nových voleb Itálii. 

      Budeme-li chtít najít na postupu poslance Melčáka alespoň nějaké pozitivum, myslím že hledání řešení po 11 letech klímotu a bohorovnosti politiků v přístupu k ústavnímu řešení zkrácení volebního období PS je tím nejvyšším.   

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře