To nám ten rozpočet pěkně začíná

31. srpen 2009 | 09.02 |

     Není příjemnou zprávou, že členové úřednické vlády se nedokázali na pracovní poradě k návrhu státního rozpočtu dohodnout. Nic nám nebude platné případné tvrzení, že si jsou vědomi potřeby snížit výdaje když jejich dodatečné požadavky mají prohloubit deficit st. rozpočtu na ohromujících 310 mld. Kč. Nadějí zůstává, že premiér i ministr financí nechtějí o takovém tempu zadlužování ani slyšet.

     Rozhodující slovo budou ovšem mít politické strany a jimi nominovaní (a řízení?) poslanci. Ekonomičtí odbornícj dvou největších stran se zatím shodli jenom v tom, že jejich strany jsou ochotny diskutovat. Na návrhu ministerstva financí však vadí každému něco jiného a těžko věřit tomu, že by udělali oboustranné vstřícné kroky. Ve vzájemném souhlasu pouze tvrdí, že tato vláda má ponechat rozpočet na té, která vzejde z předčasných voleb. Jeden říká, že zodpovědnost je na politicích a ne na úřednické vládě, druhý, že poslanci si nedají vzít možnost o rozpočtu diskutovat. Jako kdyby někdo snímal z dolní komory parlamentu právo na schvalování státního rozpočtu a bránil poslancům v rámci jeho projednání vyjádřit v rozpravě svoje názory. Ostatně oba tábory mají možnost konečně dokázat, že to myslí dobře především s touto zemí a nikoliv především s jejich stranami. Mnohokrát si vzájemně vyčítali nárust státního dluhu v době vlády politických soupeřů. Dnes konečně mohou zabránit prohlubování deficitu ruku v ruce i když se jim do toho nebude v době předvolební kampaně chtít. Stačí, aby si uvědomili, a toto vědomí v praktických krocích naplnili, že volební kampaň nejsou kýble špíny vylité na toho druhého, ale schopnost a ochota trvale, úsilovně a v průběhu celého volebního období neúnavně sloužit své zemi. 

     Nám ostatním nezbývá než si připomenout kdo to vlastně v začátku světové krize tvrdil, že nás se tato situace dotkne pouze okrajově, pokud vůbec. Dnes se možná titíž věrozvěstové vyjadřují v tom duchu, že spějeme k osudu Maďarska. I na takových úkazech jako pozdní prozření nebo odhalení demagogie máme možnost hledat nápovědu k odpovědi na otázku komu nadále věřit a kdo se jen snaží pěknými či razantními slovy ohlupovat veřejnost.   

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: To nám ten rozpočet pěkně začíná davidhavel®pise.cz 31. 08. 2009 - 13:38