Počkejme co bude po volbách

23. srpen 2009 | 10.49 |

     Podle serveru Novinky.cz  zařadila KDU-ČSL do volebního programu daňové úlevy a bonusy pro rodiny se 2-4dětmi. Zvýšení deficitu státní pokladny hodlá vyrovnat zvýšením daňové zátěže těch co děti nemají, nebo se o ně nestarají. Rodiče podle KDU-ČSL investují do dětí čas a peníze a ty když vyrostou vracejí náklady formou daní a pojištění státu a nikoliv rodičům a stát  je v podobě důchodů a dávek přerozděluje i bezdětným. Podrobnosti zazní na zveřejnění volebního programu 24 srpna.

     I když se mě bezdětnost netýká (mám dvě) tak jsem zvědav co bude s dosud propagovanou solidaritou napříč společností když jedné z dlouhodobě parlamentních stran začíná vadit, že stát přerozděluje z prostředků v důchodovém a sociálním systému dávky pro bezdětné i z plateb dětí jejich spoluobčanů. Jako bychom nebyli všichni něčí děti a jako bychom všichni nepřispívali v aktivním věku do všech složek pojištění a st. rozpočtu. Pokud to někdo svévolně nedělá je věcí (a chybou) státu, že jej nedokáže k plnění zákonných povinností přinutit. Ostatně i bezdětní důchodci platili daně a pojištění a značná část z nich pouze neměla štěstí, aby děti mít mohla.

     Sama myšlenka podpory rodin s více dětmi je mi blízká. Jenom nevím, zda by nebylo lépe řešit  problém mezi bezdětnými a rodiči stejnou, byť nově nastavenou výší zdanění a odstupňovaným výraznějším zvýšením přídavků na 2.-4. dítě při  současné podmínce výdělečné činnosti rodičů. Tím neodmítám podporu rodin kde se rodiče ocitli z objektivních příčin mezi nezaměstnanými, nemohu však vyslovit podporu těm, kteří se z vlastní iniciativy stali trvale nezaměstnanými z povolání. Stejně tak si myslím, že od pátého dítěte není nutný progres přídavků, ale vhodnější by byl jejich degres na páté a každé další dítě. Zatím chybí údaj jak bude KDU pro daňové zvýhodnění definovat pojem rodina. Sám ji chápu jako společnou domácnost muže, ženy a dětí nebo jednoho dospělého a dětí.

     Pokud platí výše zmíněná solidarita i mezi politiky a ostatními občany tak by se mohli politici zamyslet nad tím, že nedodrželi slib daný na rozhraní let 2004/5 a nesnížili si platy údajně omylem zvýšené. Mohl bych si alespoň některých vážit více, kdyby se nevymlouvali na zmrazení svých platů z roku 2007 a vrátili je na úroveň roku 2004. Totiž poslanci, senátoři, ministři a prezident republiky. Nemluvím v této souvislosti o zaměstnancích jejich úřadů. Politici by se konečně oddělili od těch, kteří káží vodu, ale pijí víno. Propad rozpočtu to pochopitelně neřeší a nečiním si nárok jej tímto návrhem pozvednout z bláta současné ekonomické krize. 

       

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře