Už nebo teprve 41 let?

21. srpen 2009 | 08.49 |

     Slavit dnes není co, ale vzpomínat můžeme i když nás asi nic povznášejícího nenapadne. Je tomu 41 let co jsme si prožili druhou brutální okupaci v průběhu minulého století. Je tomu také 40 let od doby kdy jsme poznali, že nepřítel a okupant přichází ze zahraničí, ale brutální a krvelačný odpůrce může pocházet i z okruhu vlastních lidí. Okruhu těch Čechů a Slováků, kteří se zvacím dopisem z roku 1968 a policejním masakrem za podpory komunistických ozbrojenců sdružených v Lidových milicích pokryli trvalou a časem neslábnoucí hanbou.

     Žádnou hrdost necítím nad těmi, kteří, ač v srpnu 1968 už úsudku schopní, prospěchářsky vstoupili v době normalizace a sovětského diktátu do řad členů KSČ. Není možno si jich vážit tím dřív, čím více využili po Listopadu lepšího ekonomického postavení a přešli rovnýma nohama do pozice "zaručeně"pravicového postoje, který u řady z nich znamenal především vlastní osobní prospěch. Jinými slovy vnitřně jsou stále stejně prospěchářští jenom třímají v rukou, a hlavně ústech, jinou vlajku a vyznávají jinou, dříve jimi samými nenáviděnou ideologii. Chceme-li se v našem hodnocení vypořádat s komunisty, kteří zde v padesátých letech věznili, mučili a vraždili ty nevinné lidi, kteří je morálně převyšovali a zároveň se vypořádat s těmi, kteří v roce 1968 zradili stát a v roce 1969 navíc i své spoluobčany, potom nemůžeme zapomenout na zasloužený díl spravedlivého hodnocení těch, kteří se po takových odpudivých činech ke straně jejich pachatelů aktivně přidali.

     Tato mince má i svou druhou stranu. Důkazem viny jednotlivce nemůže být pouhý fakt, že vlastnil členský průkaz odsouzeníhodné a proradné politické organizace. Jednotlivce usvědčují jeho konkretní činy. Byl-li někdo před Listopadem skutečným odborníkem a člověkem uznávaným pro jeho lidské vlastnosti širokým okolím, není třeba jej dnes odsuzovat jen pro fakt někdejšího pasivního členství v KSČ. Byl-li někdo dříve znám jako špatný pracovník a neseriozní občan a člověk, není třeba takové hodnocení měnit i kdyby dnes, v době kdy je po boji, sebevíc brojil proti KSČ a její bývalým praktikám. Nedůvěryhodní mají s důvěryhodnými společné jen jedno : obojí zůstávají stejnými jakými byli dřív. Pro nedůvěryhodné to ovšem není žádné vyznamenání. Je tomu zcela opačně.        

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Už nebo teprve 41 let? alena b. 21. 08. 2009 - 12:32
RE(2x): Už nebo teprve 41 let? kroupaf 21. 08. 2009 - 14:56