Mluvte konečně otevřeně

18. srpen 2009 | 11.32 |

     Pan poslanec a předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda je překvapen a zaskočen mediálními útoky na jeho stranu, která hodlá financovat volební kampaň krátkodobým úvěrem. Postup KDU-ČSL považuje za nejtransparentnější a nejnezávislejší způsob financování volební kampaně. Ptá se proč media spíše neřeší milionové sponzorské dary politickým stranám a nezabývají se motivací jednotlivých sponzorů k milionovým příspěvkům straně, která může v budoucnu rozhodovat o státních zakázkách nebo legislativě této země. KDU-ČSL prý chce opět přivést do naší politiky transparentnost a otevřenost a oddělit ji od lobbismu a klientelismu. Myslí si, že pokud jsou mediální útoky na jeho stranu pro zmíněnou transparentnost financování součástí politického boje pak je situace v politické kultuře velmi smutná.

     Všemi deseti hlasuji pro zvýšení transparentnosti financování politických stran. O tom, že politická kultura je u nás velmi nízká, ne-li přímo pokleslá jsem už hodně   dlouho přesvědčen jako občan a ne jako dotčený nebo zaskočený člen konkretního politického subjektu. Ostatně, chce-li KDU-ČSL znovu přivést do naší politiky transparentnost a otevřenost a oddělit ji od lobbismu a klientelismu tak podává důkaž, že tyto žádoucí hodnoty v naší politice chybí. Uvážím-li, že se jedná o názor strany, která byla mimo jednobarevné vlády M. Zemana součástí všech ostatních vlád ČR, nemohu o důkazních slovech C. Svobody pochybovat. Jenom nevím jakou roli sehrála ta či ona politická strana v nastolení tak žalostné situace. Snad se to někdy z objektivních a ne předvolebně stranických pramenů dozvíme.

     Pokud jde o politickou kulturu tak připomenu, že o její nízké úrovni svědčí m.j. i obscénní gesta premiéra a ministra financí přímo v zasedacím sále při jednání PS v průběhu předčasně skončeného volebního období. Svědčí o tom i neomalená SMS někdejšího ministra ŽP na adresu nositelů jiného názoru než jeho vlastního, některá vystoupení v PS při dřívějších projednáváních zákonů o registrovaném partnerství, vyjádření ministra vnitra na adresu jeho vládního kolegy v rámci loňské volby prezidenta a další. Autorovi rozebírané úvahy o transparentnosti financování a politické kultuře možno připomenout, že na stávajícím nedobrém stavu mají svůj podíl i členové parlamentního klubu jeho strany. I oni, stejně jako ti z jiných stran, se úspěšně pokusili dostat úroveň výrazů používaných v politice na úroveň hovorové řeči podkoních z minimálně předminulého století. Ruku v ruce s tímto jevem pokračuje i pokles důvěryhodnosti politických stran a (bohužel) díky tomuto faktu i důležitější   a smutnější pokles důvěry v politiku a to je škoda nesrovnatelně větší.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře