Takoví slušní chlapci

16. srpen 2009 | 17.20 |

     Poslední dny nám alespoň jednou za čas ukázaly, že můžeme být někdy také pyšní na výsledek policejní práce. Zatčení podezřelých ze spáchání odporného zločinu z ještě odpornějších pohnutek jakým zapálení rodinného domu romské rodiny bezesporu je, by mohlo být vnímáno jako velmi dobrá zpráva.

     O pachatelích kromě věku mnoho nevíme. Údajně jsou přívrženci krajní pravice a údajně nejméně dva z nich byli slušně vychovaní chlapci zdravící na ulici starší lidi. Co to je v jejich vidění světa krajní pravice a co je dovedlo k přesvědčení, že spácháním pokusu o vícenásobnou vraždu slouží nějakým krajně pravicovým ideálům se můžeme jenom domýšlet. Snad můžeme doufat, že jejich zločinné spojenectví přesvědčí většinovou společnost o tom, že nelze mlčet. Obávám se, že i před 75 nebo 60 lety existovala u nás nebo na západ od nás slušná, ale mlčící většina, přes kterou se do popředí dostali radikálové, kterých mělo být lidstvo ušetřeno.Ti starší byli krajně pravicoví, ti mladší naopak krajně levicoví. Obojí  obdařili historii lidstva poznáním, že smířlivost a ustupování násilí se těžce nevyplácí. Nedopusťme, aby po letech relativního klidu nabyla znovu na aktuálnosti slova napsaná v muzeu holocaustu ve Washingtonu, která (možná ne doslovně) zní :"Napřed přišli pro odboráře, nezastal jsem se jich, protože jsem nebyl odborář. Potom přišli pro socialisty, nezastal jsem se jich, protože jsem nebyl socialista. Po nich přišli pro židy, nezastal jsem se jich, protože jsem nebyl žid. Nakonec si přišli pro mne. Nebylo nikoho kdo by se mne zastal.

     Pachatelům u nás údajně hrozí 12 - 15 let odnětí svobody nebo vyjímečný trest. Ponechme právo o tom rozhodnout soudu a doufejme v jeho spravedlnost. Na sobě ponechme nejen potřebu, ale i snahu nedopustit rozmach násilností v této zemi, abychom neprohráli stejně osudově jako naši otcové, dědové a pradědové v první polovině minulého století.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Takoví slušní chlapci marieke* 16. 08. 2009 - 19:21
RE(2x): Takoví slušní chlapci alena borovská 17. 08. 2009 - 10:18