Když paměť selhává

6. srpen 2009 | 18.37 |

     Se čtvercem pomyslné vzdálenosti od pádu totality se začínají množit pouliční nebo hospodské úvahy o tom, že je vše stejné, ne-li horší jak za komunistů. Opakuje se již jednou poznané kdy po porážce nacionálního socialismu ve druhé světové válce se jen o tři roky později našel dostatečný počet nadšenců ochotných budovat se zavilou poslušností a marxleninským nadšením novou odrůdu totality, tentokrát socialismus internacionální. Nastala etapa nadvlády politiky nad ekonomikou, doba vnitrostátního i mezinárodního násilí, likvidace demokracie, dělení občanů na ty naše a ty z politického hlediska méněcenné.

     Díky pouze omezené snaze školství věnovat se mimo chvályhodné informovanosti žáků o období Karla IV., husitství, době pobělohorské nebo národního obrození či vzniku nového samostatného státu také významným i když nikoliv chvályhodným událostem minulého století, pokulhává povědomí mládeže, která žádný z totalitních systémů nezažila, o tom co za hrůzný systém byl fašismus a po něm komunismus. Svůj podíl na nikoliv dostatečné informovanosti mládeže o dobách ne až tak dávno minulých má i častá absence ochoty diskutovat o těchto smutných společenských jevech v rodinném prostředí. Paměť národa slábne, kdysi dané sliby o zabránění recidivy totality se plní jen zčásti, radikalizace mladých a neinformovaných narůstá. 

     Dva měsíce před volbami nezbývá než vzít na vědomí potřebu zabránit dalšímu rozmachu hnutí podobných těm, na kterých patrně spočíval rozvoj obou totalit minulého století a nedat jim šanci k posílení sebevědomí dobrým volebním výsledkem. To se netýká jenom nových subjektů, ale i protagonistů nebo pohrobků bývalých totalit a také těch dnešních politiků a politických subjektů, kteří začínají ztrácet díky svým chybám a nabubřelým nebo vypočítavým činům obecnou důvěru. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Když paměť selhává dikulka 06. 08. 2009 - 18:46
RE(2x): Když paměť selhává kroupaf 06. 08. 2009 - 19:33