Prominentní zakopnutí nebo zakopnutí prominentů ?

2. srpen 2009 | 17.45 |

     Mnozí spoluobčané připomínají, že masarykovská republika byla na čelném pořadí mezi demokratickými zeměmi. Dokázala to za méně než dvacet let. Sedm desetiletí později se můžeme tázat jak jsme na tom dvacet let po pádu totality. Směšné divadlo kolem dovolených zákonodárců, hulvátství na politické scéně, obscénní gesta a jiné společenské trapnosti vládních i opozičních politiků napovídají něco o propadu do výrazně nižších pater politické kultury.                                             Nemyslím, že jde v prvé řadě o podezření z korupce při úhradě dovolených. Politické strany vysílají do různých dozorčích rad a jiných orgánů řadu svých členů a vystavují je tak do možná každodenního konfliktu zájmů. Kdo a kolikrát odolal nebo podlehl v takové situaci mámení zištných vypočítavců je ve hvězdách. Občan se o takových případech nedoví nic, v lepším případě téměř nic. I kdyby se dva hlavní kohouti na politickém smetišti přetrhli vzájemným obviňováním z fízlování a estébáckých metod nebo odsuzováním těchto metod, nic pozitivního to pro úroveň české politiky nepřinese. Ostatně odsuzování estébáckých metod nedělá neviňátka z těch, proti kterým byly tyto metody použity a už vůbec použití těchto metod nedokazuje jejich vinu. Politik se nemůže divit, že je on i jeho způsob života předmětem zájmu politických soupeřů, žurnalistů všech žurnalistických odvětví nebo občanské veřejnosti.                                                                                                                         Vrátím-li se k tématu dovolených tak zdůrazním, že každý parlamentní politik má dostatečný příjem, aby si zaplatil zahraniční dovolenou. Nechce-li být podezírán z nekalých praktik, měl by se vyhýbat setkáním, která mohou vyvolat nejrůznější podezření. Podezření jakých se nelze zbavit pouhým předložením dokladu o úhradě dovolené.  Přihrávka výhodných emisních povolenek je v mých očích podezřelejší než otázka kdo uhradil politikovu dovolenou. Jen hlupák a břídil by zanechal tak jasně čitelné důkazy pokud by se nechal korumpovat tímto způsobem.

Ostatně dříve v novinách zveřejněný příjem jednoho politika ve výši 3,2 mil. Kč za pět či šest zasedání podnikového orgánu je obecně podezřelejší i když nevyvolává takový ohlas jako dovolená v Toskánsku. Tím netvrdím, že je současně morální.                                    

                            Změny k lepšímu nelze u volebních uren dosáhnout sveřepým setrváváním na t.zv. osvědčených stranách. Nejsou osvědčené, pouze v PS zabydlené a za mnohé negativní společenské jevy plně zodpovědné. Zlepšení nepřinese ten, kdo se bude, možná i za využití reklamních agentur, natřásat v kampani jako pověstný holub na báni, ale ten kdo v minulosti nepodváděl nebo nelhal a dnes skýtá záruku, že bude trvale, pilně a poctivě každý den volebního období politicky pracovat.

                                                        

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře