Je na čase se zlepšit

13. prosinec 2009 | 19.56 |

     Pod dojmem trvalých trapností veřejného života jsem se pokusil hledat alespoň malou odpověď na otázku z čeho tento stav pramení. Patrně nejpřesnějším bude konstatování, že výskyt rozporných skutečností je setrvalým stavem v životě společnosti i celé řady funkcionářů, kteří tuto společnost formují či formovali.

     Poměrne krátce před Listopadem vstoupil ze zištných důvodů do normalizační KSČ ing. Vlastimil Tlustý, aby po změně systému vstoupil, nelze vyloučit, že ze stejných důvodů, do ODS a později se vybarvil jako, ve vztahu k ODS, mstivý parlamentní podporovatel levice. Opačnou cestu politickým spektrem zvolil někdejší ministr Rath a manévrováním v rovině zelení - nezelení se zabývají další veřejní činitelé. Již před lety se vydali cestou lavírování dva sociální demokraté Wagner a Teplík, kteří podpořili návrh rozpočtu, se kterým jejich strana výrazně nesouhlasila. Teplík byl následně ve dvou volebních obdobích členem poslaneckého klubu ODS a nemýlím-li se tak i členem této strany, jejíž ideologie je v příkrém rozporu s jeho původním politickým vyznáním. Ostatně i současní poslanci zvolení za ČSSD Melčák a Pohanka vyslovili důvěru vládě spočívající na ideologii tolik nepřijatelné pro stranu, za kterou do parlamentu kandidovali a proti které ve volební kampani vystupovali. Než opustím rozporuplnost v ČSSD pouze připomenu, že členové této strany v roce 2003 dvakrát potopili ve volbě prezidenta vlastního kandidáta. Zatímco M. Zeman jako kandidát ČSSD šanci na zvolení tak jak tak neměl, u Jana Sokola, kterého prosadila ČSSD jako kandidáta celé tehdejší vládní koalice, tomu bylo naopak.  

     Poslanci ODS si schovali svůj "majstrštyk" na schvalování rozpočtu na příští rok. Verzi, se kterou jednoznačně nesouhlasili sice nepodpořili, ale neúčastí na hlasování její schválení umožnili. Jak bych si nevzpomněl na starý vtip z normalizační doby kdy se dohadovali dva sousedé o tom co je a co není ve veřejné oblasti pravda. "Byl Lenin, Lenin? - Nebyl, byl Uljanov. Byl Stalin, Stalin? - Nebyl, byl Džugašvilli. Byla říjnová revoluce v říjnu? - Nebyla, byla v listopadu. No vidíš a tak je to se vším." Je možné, že kdybychom se na vnitrostátní události podívali objektivním pohledem, tak bychom lépe chápali proč nemáme v zahraničí tak dobré jméno jaké bychom si zcela upřímně přáli. Chybí nám opravdová snaha být někým nebo něčím a nikoliv být prospěchářsky kýmkoliv nebo vším. Hrdi nemůžeme být na to, že jsme Češi. Hrdost bychom mohli pocítit nad tím, že jsme jako Češi dokázali získat pro tuto zemi uznání jak  pro vnitřní situaci tak pro vztah k zahraničí. Tak daleko ovšem zatím nejsme a se stávající veřejnou scénou pochybuji, že v dohledné době budeme.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Je na čase se zlepšit evzen 14. 12. 2009 - 14:40
RE(2x): Je na čase se zlepšit františek kroupa 14. 12. 2009 - 15:00
RE: Je na čase se zlepšit alena b. 21. 12. 2009 - 13:22
RE(2x): Je na čase se zlepšit františek kroupa 22. 12. 2009 - 15:48