Rozpory rostou, horory čekají

23. květen 2010 | 12.40 |

     Minulost, obzvláště tu v řádu let, nejvýše desetiletí, není snadné porazit. ODS začala negativní kampaň vůči TOP 09, ve které varuje před možnou povolební koalicí svého nejpřirozenějšího partnera s ČSSD. Údajně se nejedná o útok na TOP 09, ale o snahu zabránit případnému volebnímu vítězství ČSSD. Podle M. Kalouska jde o jasný signál snahy ODS po t.zv. velké kolalici, jejíž utvoření by volební úspěch zatím menší strany TOP 09 mohl bránit. Ještě, že všechny tři zmíněné strany mají své zkušenosti. ODS a ČSSD z vlastní opoziční smlouvy, ČSSD a část TOP 09 (dříve KDU-ČSL) z jednání o společné vládě s tichou podporou KSČM. Roky se mění, pachuť zůstává. V praxi poznáváme rozdíl mezi životem v demokracii a hrou na demokracii při zneužití její výrazných principů. Zdá se, že přesvědčivá argumentace zhmotnělá do úspěšného hlasování není zcela moderní a je nahrazována výsledek hlasování ovlivňujícími zákulisními machinacemi. Je na politické scéně někdo kdo se od těchto praktik distancuje a to tak, že ne jenom sladkými řečmi, ale i za všech okolností rovnými a čestnými politickými kroky? 

     Do popředí zájmu novinářů se opět (pokolikáté už?) dostal bývalý ministr spravedlnosti a bývalý předseda Unie svobody P. Němec. Je zpochybňována jeho role při přípravě výběrového řízení na dvoumiliardovou zakázku na kontrolu výkonu alternativních trestů domácího vězení. Zpochybňována je i výběrová komise tvořená ze značné části lidmi, se kterými byl Němec jako ministr ve styku.  Ještě zbývá, aby se exministrova firma aktivně zúčastnila výběrového řízení a oslavila v něm vítězný úspěch. Jak si nevzpomenout, že US vystupovala v době jeho předsedování i s hesly typu Normální je nelhat (nebo nekrást?). Až příliš často je posledních dvacet let správného směřování našeho vývoje lemováno podezřeními a neserioznostmi. Byly umožněny i výsledky voleb do PS. Bereme to letos v úvahu?

     KDU-ČSL dnes vykonala zajímavý krok. Lidem odcházejícím z nedělních bohoslužeb rozdala svoje předvolební materiály, které je neměly nechat na pochybách, že tato strana je pro věřící u volebního aktu do PS jediná správná volba. Před lety jsem se proti podobným postupům ohradil u tehdejšího pražského arcibiskupa. V odpovědi jsem se dověděl, že o mém názoru na nezatahování náboženství do politiky budou mluvit. Pokud se tak stalo a svoje dohody dodržují, dohodli se právě na tom, co jsem v e-mailu panu arcibiskupovi kritizoval. Nemohu souhlasit s politizací náboženského přesvědčení kohokoliv a stejně tak nesouhlasím s faktickou degradací bible na úroveň obdobných materiálů jako jsou stanovy politické strany. Skutečná křesťanská politika je dle mého názoru jednoznačně přínosná. To, že je někdo křesťan však nemusím poznávat z politické organizovanosti, ale z jednání jednotlivců nebo jejich skupin ať už jsou organizováni kdekoliv. Nebo je snad někdo přesvědčen, že mimo politickou organizovanost v konkretní straně se to poznat nebo prožívat nedá?    

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře