Když chybí objektivita

14. únor 2010 | 12.53 |

Stejně jako v minulosti jsme i v nastávajícím předvolebním období vystaveni tvrzením, že ta či ona strana má nejlepší a nejkomplexnější volební program, který nám  zajistí ráj na zemi. Hodnotitelem bývají čelní funkcionáři hodnocené strany, kteří sice občas pronesou neutrální větu na adresu možných koaličních partnerů, ale nikdy nenajdou nit suchou na těch, kteří jejich spojenci nebudou. To i v případě, že by přece jen něco dobrého a ojedinělého ve svém programu měli. 

     Ve valentinském výtisku MfD byl otisknut rozhovor s místopředsedou TOP 09 p. Kalouskem, který na adresu své bývalé strany KDU-ČSL uvedl, že v době jeho stranického předsedování to byli křesťanští demokraté, dnes jsou to opět lidovci. V čem spočívá rozdíl těchto pojmů nevysvětlil. Zůstává záhadou proč o své původní straně hovoří s jistým pohrdáním když, jak jsem někde četl, do ČSL vstoupil již v první polovině osmdesátých let a tehdy to zcela jistě byli lidovci. Přesto jsem se o vztazích stran poučil. Pro část ODS, která inklinuje k velké koalici s ČSSD je TOP 09 tím subjektem, který jí odebírá voliče, pro ty ostatní jde o přirozeného spojence. Je-li jednota v ODS na úrovni jednoty ČSSD při likvidaci M. Zemana jako její vlastního prezidentského kandidáta, je na pováženou ji ve volbách podporovat a stejně tak vyvolává rozpaky, zda  podporovat možný vznik koalice s tak labilním subjektem. V objasňování ekonomických přístupů zasluhuje naopak to co p. Kalousek říkal alespoň pozornost. V mém vidění světa lze plně podpořit větu "... chceme-li mít peníze pro opravdu potřebné, nemůže být sociálně potřebných polovina populace". Obdobně se mohu ztotožnit s požadavkem na větší adresnost dávek státní sociální podpory. Další návrhy, které budou rovněž bolet se máme dozvědět ještě před volbami. V tomto přístupu je zásadní rozdíl od většiny ostatních a nemělo by nás překvapit, bude-li TOP 09 navrhovat s cílem konzolidovat veřejné finance i opatření, která se mohou některým, ne-li mnohým, přes svoji opodstatněnost nelíbit. Otevřenost tohoto druhu u ostatních stran postrádám. Jen, aby tuto stranu, a nejraději celou politickou scénu, zdobila i po volbách což tak obvyklé velmi často nebývá.

     Novinky CZ nás informovaly o pokusu právníka bývalé komunistické prokurátorky Polednové přenést její kauzu k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. To není nic divného, má na to právo, navíc, jak se zdá, i žaludek. V diskusi k této kauze udivuje názor mnohých, že osobě v letech mají dát naše soudy pokoj. Jakoby vyšší věk měl být poukázkou na nevinu což vyvolává nejistotu, zda nevina požadovaná pro přestárlé pachatele trestných činů ve jménu komunismu má platit i pro přestárlé pachatele trestných činů ve jménu fašismu a bůhví jakých dalších ismů. Osobně se domnívám, že za každý zločin má následovat spravedlivý, právně podložený a nikoliv politicky motivovaný trest. Současně vylučuji u t.zv. hrdelních zločinů právo na jakýkoliv tedy i politický nebo politikářský pardon.    

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Když chybí objektivita josef 23. 02. 2010 - 22:14
RE(2x): Když chybí objektivita františek kroupa 07. 03. 2010 - 20:48