Možná chybí jednota

20. květen 2010 | 22.43 |

     Někde jsem slyšel, že se sešlo více než sto funkcionářů ODS, aby se semkli ve svém odporu proti možnosti povolebního vzniku velké koalice jejich strany s ČSSD. Tuto verzi prý naopak v ODS  nezavrhuje jiná vnitrostranická skupina. Má-li zveřejněná informace pravdivé základy, lze si oprávněně klást otázku, která z těchto stranických skupin bude po volbách vítěznou. Navíc se musí každý kdo je voličem této strany obávat, zda vítězný pokřik spustí po jmenování vlády ti, k vůli kterým bude stranu volit nebo ti, kteří razí ve vztahu ke společnému vládnutí s největším levicovým nepřítelem opačný názor. Bohužel jsme pouze svědky zápasu přívrženců  hry na zásadovost s přívrženci hry na pragmatičnost. To nevylučuje možnost, že pravda je uprostřed a všichni hráči jsou vnitřně přesvědčeni, že jsme přece Češi a nějak se vždycky dohodnem. Otázkou je co na to řekne volič, který má právo být v kampani objektivně informován a po volbách nepodveden. Mnoho času na rozmyšlení svých hlasovacích postojů nemá. Volby začínají za pouhých osm dní.

     V novinovém rozhovoru s místopředsedkyní KDU-ČSL jsem čtl, že volební jednička na pražské kandidátce pí. Hybášková, reprezentující volebního partnera KDU, je v Praze volitelná. V KDU prý nevadí její liberálnost, protože mají dohodu, že v případě zvolení se v etických otázkách podřídí a bude hlasovat v souladu s KDU-ČSL. Tato verze je v pořádku pouze tehdy, pokud pí. Hybášková informuje v kampani o této dohodě pražské voliče. Jinak by se mohlo stát, že poslankyně Hybášková, kterou si zvolí, se bude chovat poněkud jinak než kandidátka Hybášková a to by nebylo dobře. Mimo uvedení voličů v omyl především proto, že poslanec by se měl chovat v souladu se zákonem a hlasovat podle svého vědomí a svědomí. Zákon by totiž měl být vždycky víc než stanovy nebo ideologie politického subjektu.

      Politické strany nepodlehly možnému pokušení zapojit do volební kampaně současnou povodňovou situaci. Díky za tento přístup. Zaznamenal jsem informaci, že ČSSD věnuje na humanitární účely v souvislosti s povodněmi 1,2 mil. Kč. To je lepší krok než okázale jezdit do povodní postižených oblastí a pochválit je nutno i fakt, že v postižených oblastech politické strany přerušily volební kampaň. Snad se humanitárním příkladem ČSSD dají strhnout všichni jeji soupeři. Takto vynaložené prostředky budou jistě využity smysluplněji než na pomlouvání politických odpůrců na bilboardech. Až by se chtělo říct, že je škoda, že k povodním, když už k nim bohužel došlo, došlo až na konci kampaně. Kdyby se tak stalo dřív, možná mohla finanční pomoc obnášet více než jenom cca 0,75% z dříve zveřejněných a dnes patrně z velké části proinvestovaných nákladů na kampaň. Postiženým občanům i obcím by se taková vylepšená pomoc náramně hodila.        

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře