Naděje kyne nejen rozpočtu, ale i nám

19. září 2009 | 16.59 |

     Rýsující se možnost dohody o podobě státního rozpočtu je nesporně dobrá zpráva.  Říká nám, že je možno, a domnívám se, že i v minulosti bylo možno, hospodařit lépe než se stalo. Současná vláda však je pouze nadějí na lepší časy. Kdykoliv může být podtržena při schvalování konečné verze rozpočtu parlamentem. který jsme si zcela dobrovolně a jen Bůh ví, zda také uváženě a dobře zvolili. Pouze parlament svým hlasováním potvrdí nebo vyvrátí, zda se vláda změní z rozpočtové naděje na celospolečenské požehnání. Už teď si ale můžeme klást otázku, zda by nebylo nejlépe, kdyby vydržela ve funkci minimálně do doby než nastane hospodářský vzestup. Možná by na rozdíl od rozhádané a ideologizované politické scény zvládla i důchodovou či jakoukoliv jinou, objektivně potřebnou reformu, aniž by ztratila glanc. 

     Historie nám totiž napovídá, že politické strany podléhaly v rozhodujících okamžicích spíše ideologickým schematům než zásadě pracovat za daných okolností přímočaře k co nejlepšímu výsledku. Ostatně o škodlivosti t,zv, stranictví přednášel na amerických vysokých školách někdejší československý prezident Beneš už v době druhé světové války.  Komunisté tak promrhali značnou část původně soukromého majetku, který znárodnili nebo ukradli těm, kteří s ním uměli zacházet a také jej dokázali smysluplně využívat. Je rovněž otázkou, zda polistopadoví ekonomičtí vůdcové dokázali nemalé výnosy privatizace využít účelně nebo pouze účelově. Existence někdejší touhy mocných, aby ekonomové předstihli právníky a prostředí, ve kterém kvetl úspěch lidem jako p. Kožený svědčí spíše o druhé možnosti. 

     Nikdo patrně nepochybuje o tom, že bez politických stran není možno dělat kvalitně a dlouhodobě politickou práci. Otázkou každé doby a každé společenské či hospodářské situace ovšem je, zda můžeme kvalitní výkon očekávat právě a jenom od těch stran, které se zrovna drží v popředí boje o politickou moc. Máme štěstí. Posunutí volebního aktu až na řádný termín zhruba v polovině příštího roku nám dává možnost řádně uvážit kdo si opravdově zaslouží a nezklame naši důvěru. Je jenom na nás, zda pro změnu nezklameme jako voliči svým rozhodnutím u volebních uren sami sebe.        

    

      

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře