Naděje na zlepšení v nedohlednu.

9. listopad 2013 | 23.30 |

          Politická realita současných dní nám spolehlivě ukazuje, že předvolební kampaň může být někdy dokonalou kamufláží opravdového stavu naší politické scény. Vzdor tomu, že volby jsou de facto dražbou moci a ti, kteří ji vydraží, by ji měli také ve prospěch nejen svých konkretních voličů uchopit, jsme svědky opakovaných úvah o tom, že ta či ona strana vlastně nechce do vlády i když by tam podle volebního výsledku a tedy podle přání voličů  patřila. Doufejme, že zvítězí zatím pouze ne zcela jednoznačné signály, že snad opravdu vznikne plnohodnotná vládní koalice a ne jenom jedno či dvoubarevná vláda bez sněmovní většiny pouze s přislíbenou podporou nevládního subjektu. Víme přece ze zcela nedávné minulosti, že v této zemi nemusí bezproblémový chod státu zajistit ani skutečná vládní koalice pyšnící se téměř ústavní většinou v PS.

     V poněkud jiném než předvolebním světle se předvádí i vítězná strana. Chyby v kampani, které zavinily výrazný pokles skutečného volebního zisku proti průzkumům konaným poměrně krátce před volbami si bude muset odhalit a vyhodnotit sama. Ve špatném světle se díky svým některým funkcionářům předvedla ještě v den voleb. Skutečnost, že se jeji pět vrcholných funkcionářů schází za zády předsedy s prezidentem známým tím, že předsedu jejich strany zrovna nemusí, je na pováženou. Tím dřív, že prakticky několik hodin po této schůzce se pokusili svého stranického šéfa svrhnout. Je mi upřímně jedno kdo ČSSD vede nebo v budoucnu povede. Nejsem voličem českých socialistů. Není mi jedno, že strana, kterou podpořila značná část voličů a vynesla ji do postavení volebního vítěze, se chová jako nedospělý a politiku teprve z povzdálí poznávající rozhádaný a nejednotný subjekt. Tím hůř, že s výjimkou jednoho všichni ostatní účastníci setkání s prezidentem o této schůzce lhali a zachovali se jako političtí uličníci. Ostatně ani jejich vůdce se po prozrazení skutečného stavu věcí nedokázal řádně za svoje chování omluvit. Omluva za to, že dodržel dohodu účastníků, že schůzka bude považována za tajnou, byla pouze bližším určením s kým vlastně máme tu čest a kdo v charakterové oblasti stojí na druhém místě v hierarchii ČSSD. Plusové body nemůže této straně přinést ani teatrální vzdání se funkce místopředsedy jak předvedl zneužitím televizného pořadu, do kterého byl pozván, p. Škromach. O nic méně teatrální nebyla ani před televizními kamerami a nikoliv napřed před členy ústředního výboru strany nebo členy poslaneckého klubu vyřčená rezignace na funkci prvního místopředsedy a funkci předsedy poslaneckého klubu jak ji předvedli pánové Hašek a Tejc. Otazníky vzbuzuje i při této rezignaci přislíbená snaha o jednotu poslaneckého klubu při prosazování programu ČSSD a nikoliv programového prohlášení vlády, ve které má jejich strana zaujmout vedoucí roli a obsadit funkci premiéra. Jsem přesvědčen, že jsem zdaleka nebyl sám kdo považoval nadbytečnou a předčasnou tiskovou konferenci pánů Haška a Tejce více než za vyjádření pokory, které se jejich televiznímu "programu" naprosto nedostávalo, za vzkaz předsedovi jejich strany : dej si na nás do budoucna pozor a s tebou by tak měli učinit všichni kdo patří k tvému stranickému křídlu.

 

     Zbývá poslední postava setkání v Lánech a tou je prezident republiky. Pokud se potvrdí některá dosud neprokázaná, ale dříve zveřejněná podezření, že za schůzkou stojí právě on a sledoval tím možnost zbavit se předsedy ČSSD Sobotky jako odplatu za to, že jej nevolil do funkce prezidenta když na tuto funkci v roce 2003 poprve kandidoval, nešlo by o nic jiného než o intriku. Nezbývá než si přát, aby tomu tak nebylo. Stačí křivé chování některých funkcionářů CSSD k předsedovi jejich strany a lhaní těchže politiků nejen členům a funkcionářům jejich strany, ale i nám všem. Mohu-li si dovolit vyslovit podmíněný závěr potom tvrdím, že křiváci nepatří do vedení českých parlamentních politických stran, lháři nesmějí být členy české vlády a intrikáni by měli zcela opustit českou politiku.       

    

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře